Giżycko

Dlaczego Giżycko?

Giżycko, położone pomiędzy jeziorami Kisajno i Niegocin, nazywane jest stolicą Mazur i polskiego żeglarstwa. Jest jednym z głównych portów na szlaku wielkich jezior mazurskich, i z tego jak i innych powodów co roku przyciąga rzesze turystów spragnionych obcowania z naturą, jak i tych szukających mocnych wrażeń. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Miłośnicy zwiedzania z pewnością cenić będą sobie wycieczkę po Twierdzy Boyen – XIX-wiecznej fortyfikacji wojennej – czy też wizytę w muzeum Wieży Ciśnień - swoistej giżyckiej kapsule czasu, z której rozciąga się wspaniały widok na całe miasto. Historia Giżycka to również jedyny w Polsce most obrotowy. Umożliwiający ruch przez łączący dwa jeziora Kanał Łuczański i ważący ponad 100 ton obiekt może być otwarty siłą mięśni jednej osoby. W związku z tym operacja otwarcia, która w sezonie letnim odbywa się kilka razy dziennie, to punkt obowiązkowy na liście każdego goszczącego na Mazurach turysty. W pobliżu mostu nad kanałem góruje Zamek Krzyżacki, który swoimi początkami sięga aż XIV wieku. Dzisiaj, odbudowany w stylu późnorenesansowym jest użytkowany jako część hotelu St. Bruno. Miejsce kultu – Wzgórze Świętego Brunona – patrona Giżycka, to następny, warty odwiedzin punkt widokowy. Miejsce to, położone na zachód od centrum miasta to nie tylko cel pielgrzymek, ale i wspaniała lokalizacja umożliwiająca spojrzenie na Port Giżycko z innej perspektywy.

Widok od strony jeziora Niegocin to oczywiście widok znany każdemu szanującemu się żeglarzowi. Przez Giżycko prowadzi Wielka Pętla Mazurska. Miasto to jest przyjazne marynarzom , a tradycję żeglarską kultywują między innymi odbywające się tu co roku Szanty – Festiwal Piosenki Żeglarskiej i Morskiej. Gdzie indziej, jak nie w Giżycku – sercu Mazur, można poczuć ten niesamowity klimat bliski nie tylko żeglarzom?

Mazury to przede wszystkim cisza, spokój i obcowanie z naturą, którego brak w popularnych kurortach w całej Polsce, a Giżycko to miejsce, w którym można odetchnąć pełną piersią i odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku tak obcego temu miasteczku.

zobacz ciekawe ujęcia wieży ciśnień.

 

 

Darmowy licznik odwiedzin